czwartek, 11 kwietnia 2013

Cypr 2013

     W poszukiwaniu wiosny w ostatnim tygodniu marca udałem sie na Cypr - miedzianą wyspę Afrodyty. To u  jej wybrzeży  wyłoniła się z morza bogini piękna i miłości. Mylą się jednak Ci, którzy myślą, że zdarzyło sie to  ex nihilo. Ciekawą historię jej narodzin podaje Hezjod w swej "Teogonii" i do niej odsyłam.
      Od Cypru i jego bogini Afrodyty pochodzi także nazwa  rodzaju Cypripedium, który jest  przedmiotem westchnień wielu ogrodników.
      Dla mnie ważnym też  było to  że,  ze starożytnego miasta Kition, które współcześnie nazywa się Larnaką, pochodził założyciel szkoły stoickiej - Zenon z Kition.
    


Zielony i bujne wzgórza półwyspu Akamas


Jeśli jakaś ksieżniczka została zaklęta w żabę to z pewnością w Hyla arborea :-)


O tej porze roku na Cyprze kwitną gaje pomarańczowe, ich zapach jest cudny i odurzający.


Larnaka, małe kamienne miasteczko w którym zatrzymaliśmy się na kilka dni.Urocze wąskie uliczki z bujną pięknie wkomponowaną zielenią zapraszały do spacerów. O tej porze roku byliśmy niemal jedynymi turystami.


 
 Na słońcu wygrzewały sie cypryjskie koty ciekawie nam sie przyglądając.
 
 
 
Jedną z niewielu paproci, które spotkałem na Cyprze  to Adiantum capillus veneris. Porastała skalną grotę w której, z bijącego źródła, wypływa woda. Miejsce to  zwane jest  "Łaźnią Afrodyty". Nazwa gatunkowa tej paproci, co nie trudno zauważyć,  ma związek z rzymską odpowiedniczą Afrodyty Wenus (Wenerą)
 
 

Typowy biotop w którym rosną klejnoty śródziemnomorskiej flory, storczyki, choć wiele innych roślin też zasługuje na uwagę.


Ophrys attica

 
Ophrys appifera
 
 
Ophrys elegans
 

Orchis italica
 
 

Neotinea maculata
 
 
Serapias
 
 
Cistus incantus
 
 

Cyclamen cyprium
 
 
W podróży :-)


2 komentarze:

 1. Dziękuję za tą relację, jak zawsze ciekawa dla nas, osób, które nie były i nie miały możliwości zobaczyć.Ostatnie zdjęcie , z podróżującymi ślimakami, świetne!A propos Hezjoda, mogę tylko - trawestując Szekspira - napisać: "Poor Ouranos" .
  Czy Hyla arborea została odpowiednio obcałowana???
  Pozdrawiam i czekam na dalszy ciąg.:)

  OdpowiedzUsuń
 2. W kocich "twarzach" można dojrzeć różne myśli na widok przechadzających się turystów.
  W tle wiekowe drzwi ... mmm!

  Pewnie z przekąsem nadymasz policzki, ale najbardziej to zdjęcie przypadło mi go gustu ;)

  OdpowiedzUsuń